• 6. Powodów, dla których powinniście ograniczyć cukier


  Kto z nas nie kocha słodyczy. Dodawanie cukru do herbaty czy kawy, to dla wielu z nas podstawowy rytuał picia tych trunków. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się nad jego działaniem? Jakie szkody może on wywołać w naszym organizmie? Jeżeli nie to, warto się przyjrzeć z bliska tym aspektom, zanim ponownie sięgniemy po cukier, bądź nadmierną ilość słodyczy.

  Winowajca wielu chorób

  Już od dawna wiadomo, że cukier prowadzi do cukrzycy. Wszystko przez pracującą trzustkę, która ciężko pracując, produkuje coraz mniej insuliny. Ta groźna choroba przewlekła nie jest jednak jedyna, do której może przyczynić się nadmiar sacharozy w naszym organizmie. Innych dolegliwości, których możemy się nabawić to m.in. miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, osteoporoza czy nawet do choroby nowotworowej!

  Uzależnienia jak narkotyk

  Nieraz sobie żartujemy, że jesteśmy uzależnieni od słodyczy. Czy aby na pewno to jest żart? Gdy tylko spojrzymy na podstępne funkcjonowanie cukru w naszym organizmie, to odpowiedź nasunie się nam sama. Zdecydowanie nie! Jego działanie bowiem jest podobne do substancji narkotycznych. Dlaczego? Ponieważ po spożyciu słodkich produktów mamy uczucie przyjemności. To wszystko przez wyrzut dopaminy i serotoniny. Po czym następuje ich gwałtowny spadek, a nasz organizm domaga się ponownie sacharozy, by uzyskać to niezwykłe uczucie. Tym samym jest to krok od uzależnienia się od cukru, ponieważ nasze funkcjonowanie bez niego będzie utrudnione.

  Cukier jest wszędzie

  Dziś ciężko znaleźć żywność nieprzetworzoną, która jest pozbawiona cukru. Wiąże się to m.in. z tym że jest to znakomity środek konserwujący. Ponadto ten organiczny związek chemiczny zawierają również produkty, które o to nigdy byśmy nie podejrzewali jak np. jabłka (fruktoza) czy mleko (laktoza). To powoduje, że w ciągu dnia nasze spożycie cukru w innych posiłkach jest i tak bardzo duże, że nie warto zwiększać jego ilość, spożywając zbędne słodkie produkty.

  Niszczy zęby

  Od dziecka każdy wie, jak rodzice mu powtarzali: “Nie jedz dziecko tyle słoczy, bo ci się zęby będą psuły”. I niestety nie jest to żaden wymysł a naukowy fakt. Cukier bowiem powoduje niszczenie szkliwa oraz paradontozę. Ponadto jedzenie lepkich słoczy powoduje, że nie jesteśmy w stanie ich dokładnie umyć. Tym samym nasze zęby są już tylko krok od próchnicy.

  Cukier prowadzi do otyłości

  Przyjęło się, że sprzymierzeńcem naszej otyłości jest tłuszcz. Nic bardziej mylnego. To właśnie cukier jest tym “podstępnym lisem”, który produkując zbędną energię, powoduje, że nie jesteśmy w stanie spalić tłuszczu. Stąd pamiętajmy, że zjadając nadprogramowo kolejne ciastko, nie spalamy tłuszczu, a tylko dostarczamy do niego dodatkowe puste kalorie, którymi żywimy pasożyty, w naszym organizmie.

  Trądzik i zmarszczki

  Chcemy, by nasza skóra z wiekiem wyglądała lepiej? Szukamy różnych sposobów zastępczych, by oszukać nasz Pesel. Najprostszym jednak na to zabiegiem jest odrzucenie cukru. To on tak naprawdę odpowiada, za zmiany hormonalne w naszym orgazmie, które mogą powodować zarówno zmarszczki, jak i trądzik.

  Brak komentarzy